Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Tym razem na słodko promujemy Pomorze Zachodnie

Tym razem na słodko promujemy Pomorze Zachodnie

Dwie zupełnie inne historie ukryte w produktach wytwarzanych na Pomorzu Zachodnim, choć ze wspólnym mianownikiem – słodkim smakiem. Lista Produktów Tradycyjnych poszerza się o kolejne przysmaki z województwa zachodniopomorskiego. To: krówka szczecinecka oraz miody dębickie wytwarzane z pożytku pochodzącego z roślin występujących na polach i łąkach gminy Maszewo. 

 

 

 

W tym tkwi nasza siła
Miody dębickie i krówka szczecinecka to kolejno 36 i 37 produkt z naszego regionu wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Listę tę prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mogą się na niej znaleźć produkty, do których wytwarzania wykorzystuje się metody znane  od co najmniej 25 lat. – Nasz region w kategorii miody jest potęgą. Praktycznie wszystkie powiaty mają takie silne produkty – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i przypomniał, że dwa lata temu, podczas targów Polagra, stoisko Pomorza Zachodniego nawiązywało aranżacją to ula i tradycji pszczelarskich. Podczas konferencji wicemarszałek dziękował wnioskodawcom za trud włożony w uzyskanie wpisu.

 


Pszczółka, która przyniosła szczęście i dumę
Tradycja wytwarzania miodów dębickich sięga roku 1945 i wsi Dębice. Obecnie pod tą nazwą  wytwarzanych jest kilka odmian miodów – wielokwiatowy, lipowy, rzepakowy, gryczany, faceliowy, leśny, nawłociowy. Pożytek wykorzystywany do produkcji tych miodów pochodzi głównie z roślin występujących na polach i łąkach gminy Maszewo, a także okolicznych lasów mieszanych. – W latach 50. i 60. w co drugim gospodarstwie były ule. Z racji tego nazwa miody dębickie jest oddaniem hołdu i chęcią zapamiętania naszych sąsiadów, którzy zajmowali się pracą z pszczołami – mówił podczas konferencji Bogumił Szymański, właściciel gospodarstwa pasiecznego „Lipowa Pasieka w Dębicach” i razem z żoną wnioskodawca wpisania 36 produktu na LPT – Pan Kobylański, pan Oślizgło, pan Wręczycki, pan Sadowski, pan Jóźwik to tylko nieliczne nazwiska z kilkudziesięciu pszczelarzy, którzy mieli pasieki w Dębicach. Trudno było znaleźć tak małą wieś, w której żyło i pracowało tylu pszczelarzy – dodała pan Danuta Szymańska.

Burmistrz Miasta i Gminy Maszewo Jadwiga Ferensztajn jest dumna i zaszczycona, że miody dębickie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. – Nie można sobie wyobrazić słodszej i milszej promocji. To pierwszy w naszej gminie produkt tradycyjny – mówiła podczas spotkania.

Znane w Polsce, znane na zagranicznych rynkach
O krówkach szczecineckich mówił prezes Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów SŁOWIANKA ze Szczecinka Sławomir Pawłowski. To przedsiębiorstwo, które funkcjonuje od roku 1954.  – Krówkę w tej recepturze produkujemy od ponad 45 lat. Uważamy, że połączenie tradycji i nowoczesności w firmie jest  możliwe. Powróciliśmy do receptur opartych na naturalnych i pełnowartościowych składnikach – mówił pan Sławomir podczas konferencji. A w czym tkwi sukces krówki ze Szczecinka? – Nasze krówki są produkowane z pełnego mleka, z dodatkiem prawdziwego masła, na syropie ziemniaczanym, a nie glukozowym  - wyjaśniał na konferencji S. Pawłowski. Dodał też, że  smak krówek ze Słowianki jest niepowtarzalny.

Spółdzielnia SŁOWIANKA  w roku 2015 wysłała  na rynek chiński 50 ton swoich produktów, a w tym roku chce podwoić ten wynik. Firma sprzedaje swoje  produkty do Wietnamu czy Północnej Afryki.

70 procent załogi spółdzielni ze Szczecinka  to osoby z niepełnosprawnością.

SŁOWIANKA zatrudnia obecnie 185 osób.

Podczas konferencji Sławomir Pawłowski zwrócił uwagę na dobrą współpracę ze na linii biznes i samorząd i lokalne władze. Z tą opinią zgodził się  Wicestarosta Powiatu Szczecineckiego Marek Kotschy, który przyznał też, że smak krówek  szczecineckich  zna od dziecka.

Podczas konferencji wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa przekazał producentom listy gratulacyjne podpisane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.


Komentarze

Podobne informacje

Każdy może podróżować w czasie. Jak zmiana czasu wpływa na inne kontynenty?

Każdy może podróżować w czasie. Jak zmiana czasu wpływa na inne kontynenty?

2017-03-27 15:39:04

Podczas minionego weekenu zmienił się czas z zimowego na letni. To tylko jedna godzina, a przecież podróżując po świecie możemy przenieść się w przyszłość lub przeszłość, nawet o kilkanaście godzin. Dowiedz się, jak przebiegają strefy czasowe, gdzie i dlaczego zmieniany jest czas oraz jaka jest różnica godzin między Polską a popularnymi miejscami podróży.


100 tysięcy turystów krajowych skorzysta z akcji: Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny

100 tysięcy turystów krajowych skorzysta z akcji: Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny

2017-03-22 12:32:22

Ogólnopolska akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony oraz przeniesienie jej na poziom krajowy.


Polski MSZ ostrzega podróżujących do Turcji

Polski MSZ ostrzega podróżujących do Turcji

2017-03-20 13:54:10

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza podróże do wschodniej i południowo-wschodniej Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów kraju.


Zabytki z listy UNESCO przyciągną turystów do Warszawy

Zabytki z listy UNESCO przyciągną turystów do Warszawy

2017-03-14 08:14:39

Warszawska Syrenka i niezwykła historia odbudowy Starego Miasta będą zachęcać odwiedzających targi Salon Mondiale du Tourisme do przyjazdu do Warszawy.


Paszporty: Konsul wydaje dwa rodzaje dokumentów paszportowych- paszporty i paszporty tymczasowe

Paszporty: Konsul wydaje dwa rodzaje dokumentów paszportowych- paszporty i paszporty tymczasowe

2017-03-08 02:12:44

Organem paszportowym dla obywateli polskich przebywających za granicą jest konsul. Konsul wydaje dwa rodzaje dokumentów paszportowych: paszporty i paszporty tymczasowe.


Warszawa promuje się na targach turystycznych w Berlinie

Warszawa promuje się na targach turystycznych w Berlinie

2017-03-06 08:58:28

Fryderyk Chopin i warszawska Syrenka będą w Berlinie zachęcać turystów, aby odwiedzili stolicę Polski. Pierwszy kwartał roku to tradycyjnie czas najważniejszych imprez międzynarodowych w branży turystycznej.


W związku z utrzymującym się wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróżowanie do Islamskiej Republiki Pakistanu.

W związku z utrzymującym się wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróżowanie do Islamskiej Republiki Pakistanu.

2017-03-02 13:46:04

Ze względu na sytuację bezpieczeństwa, władze ograniczają możliwość podróżowania cudzoziemców w wielu rejonach kraju: strefach przygranicznych, prowincjach Beludżystan, Khyber Pakhtunkhwa i terenach FATA (Kweta, Peszawar, Charsadda, Kohat, Tank, Bannu, Lakki, Dera Ismail Khan, Swat, Buner, Lower Dir) – pełen wykaz terenów zastrzeżonych jest opublikowany na portalu Ambasady RP w Islamabadzie. Na obszarach tych istnieje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi oraz porwaniami dla okupu.


Azerbejdżan – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

Azerbejdżan – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

2017-02-16 17:24:13

Ze względu na wzrost napięcia w Górskim Karabachu oraz w siedmiu rejonach Azerbejdżanu (Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam), Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróżowanie na te tereny oraz do przylegających do nich obszarów.


Res Sacra Miser powoli odzyskuje blask

Res Sacra Miser powoli odzyskuje blask

2017-02-13 08:14:54

Widać efekty trzeciego etapu prac konserwatorsko - rekonstruktorskich w kaplicy Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu 62. Był on możliwy dzięki miejskim dotacjom w wysokości blisko 250 tys. zł, co stanowi 80% udziału w całkowitych kosztach inwestycji.


7 polskich hoteli wśród najlepszych na świecie

7 polskich hoteli wśród najlepszych na świecie

2017-02-09 14:32:07

Na   podstawie   prawie   miliona   opinii   internautów,   portal   HolidayCheck   wybrał   najlepsze   hotele   na świecie, przyznając już po raz 12. nagrody HolidayCheck Award 2017. Pośród nagrodzonych jest aż 7 z Polski. W tym roku zostały dodatkowo docenione te obiekty, które najwyższe opinie otrzymują już od 5 lat.